dil dil
Daha fazala özellik gör

Üzümlü Villa Kiralama

Antalya Kaş’a bağlı bir köy olan Üzümlü, tarihi Likya Yolu üzerinde yer alıyor. Türk ve Rum halklarının mübadele öncesinde birbiriyle uzun seneler boyunca yaşaması, burada zengin bir kültürün doğmasına neden olmuş. O dönem Margaz olarak anılan köy, özellikle de un değirmenleriyle ön plana çıkıyor. Balayı çiftleri, köyün romantik atmosferinden dolayı Üzümlü villa kiralama seçeneklerine yaz-kış büyük ilgi gösteriyor.

Üzümlü’de Gezilecek Yerler

Antalya’nın en ünlü turistik destinasyonlarından birisi olan Üzümlü, konumu itibariyle pek çok plaja da oldukça yakın. Üzümlü’de gezilecek yerler listenizi önceden hazırlayarak daha planlı bir rota oluşturabilirsiniz.

Tarihi Değirmenleri: Zamanında Fethiye de dahil olmak üzere çevre ilçelerden pek çok kişi un değirmenleri için köye geliyordu.  O dönemden bugüne dek ulaşan değirmen sayısı ise sadece üç. Üzümlü’nün sembolü haline gelmiş bu üç değirmeni bizzat görebilir ve fotoğraflayabilirsiniz.

Patara Antik Kenti: Geçmişte, Likya Uygarlığı’na başkentlik yapma onuruna erişmiş Patara Antik Kenti, limanın doğu bölümünde yer alıyor. Limanın varlığı Patara’yı o dönem çok değerli kılıyordu. Ayrıca Noel Baba’nın da Patara’da yaşadığına inanılıyor. 

Kaputaş Plajı: Deniz, kum, güneş üçlüsünün tadını çıkarmak için ister Patara Plajı’na isterseniz de Kaputaş Plajı’na adım atabilirsiniz. Kaputaj Plajı ile Üzümlü köy merkezi arasında yaklaşık 9 km’lik bir mesafe söz konusu.

Üzümlü villa kiralama seçenekleri arasından tercihinizi hızlı bir şekilde yapın ve tatilinizi daha ekonomik hale getirin.

Üzümlü’de Yapılacak Aktiviteler

Adının hakkını verecek şekilde, her tarafı asma bahçeleriyle dolu olan Üzümlü’de yapılacak aktiviteler neler, gelin yakından bakalım.

  • Kekova’da yer alan tekne turlarına dahil olun.
  • Üzümlü’ye yakın bir başka Antik Kent olan Xanthos Antik Kenti’ni ziyaret edin.
  • Oldukça uzun bir plaj olan Patara Plajı’nı keşfe çıkabilirsiniz. Üzümlü villa kiralama alternatifleri genellikle sahil bölgesine yakın.
  • Serinlemek ve uzun bir yürüyüş yapmak için Saklıkent Kanyonu’na  doğru yol alabilirsiniz.
  • Endemik bir üzüm türü olan Margoz üzümünün tadına bakın.

Yeme İçme

Köye adını veren Margoz üzümüne ek olarak, Rumların burada yaşadıkları dönemde el yapımı şarapların çok popüler olduğunu söyleyelim. Rumlardan sonra nadir de olsa şarap üretimi devam ediyor. Margoz üzüm pekmezi ve çalı narı da Üzümlü yeme içme açısından öne çıkan lezzetler arasında. Öte yandan Üzümlü villa kiralama opsiyonlarının çoğaldığı bölgelerde çeşitli restoranlardan da söz etmek mümkün. Gürsoy Cafe ve Üzüm Bistro bunlar arasında en çok öne çıkanlar.

Gece Hayatı ve Eğlence

Her ne kadar bağlı olduğu Antalya gibi bir büyükşehirden söz etsek de nihayetinde burası bir köy. Dolayısıyla Üzümlü gece hayatı anlamında durgun bir yer. En önemli şansı ise gece hayatının hareketli olduğu bölgelere konum olarak oldukça yakın. Üzümlü villa kiralama seçeneklerini değerlendirerek buraya gelenler gece hayatı için Kaş ya da Kalkan gibi yerlere yöneliyor. Diğer yandan her sene organize edilen Likya Sanat Festivali’ne de katılım gösterebilirsiniz.

Ulaşım

Üzümlü konaklama alternatifleri arasında kendiniz ve sevdikleriniz için en uygun tercihi yaptınız ve artık yola çıkmak istiyorsunuz. Peki, Üzümlü’ye nasıl gidilir?

Kara yolu: Üzümlü Köyü’ne ulaşmak adına en ideal seçenek, özel araç. Toplu ulaşım, bölgeye geliş saatinizi bir nebze daha uzatacaktır. Kaş ve Kalkan’dan hareket eden dolmuşları kullanarak da köye ulaşabilirsiniz.

Hava yolu: Dalaman Havalimanı ile köy arasında 130 km’lik mesafe bulunuyor. Özel aracınız yoksa, havalimanından araç kiralama seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Dalaman Havalimanı yerine Antalya Havalimanı’nı tercih ederseniz, köye ulaşımınız uzayacaktır.

close
Akıllı Öneriyi Aç
Bu villa da ilginiz çekebilir !