dil dil

Bu Yaz Kaş'tayız

2019-02-23 12:41:51

Rotamız Kaş

Ülkemizin Akdeniz kıyılarında, Toros dağlarının yamaçlarında Likyalıların bize mirası olan Kaş, masmavi denizi, doğal güzellikleri, tarihi ve antik değerleri ile binlerce turistin de ilgisini görüyor. Doğası ile de her geleni kendine hayran bırakan Kaş’ta çeşit çeşit bitki örtüleri görmeniz mümkün. Burada sahil kesimlerinde makiler, yüksek kesimlerde çam ormanları, daha yükseklerde ise enfes manzarasıyla ardıç ve sedir ormanları bulunuyor. Kısacası Kaş, doğası ile, masmavi denizi ve koyları ile hem tatilcilerin hem de şehir yaşamından sıkılıp sakin bir yere yerleşmenin hayalini kuranların uğrak noktası. Bu Yaz Kaş'tayız

Antalya’nın Rüya Beldesi: Kaş

Herkesin hayatında mutlaka görmesi gereken yerlerden bir tanesi olan Kaş, huzurun ve özgürlüğün kalesi olarak çıkıyor karşımıza. Bir kez gidip de suyundan içildi mi bir daha geri dönem istemeyeceğiniz ve emeklilik planlarınızı Kaş üzerine kurgulayacağınız bu güzide beldenin insanları da oldukça sıcakkanlı. Son yıllarda gösterilen ilginin artmasıyla sokakları yavaş yavaş dolmaya başlasa da halen, ilk günkü güzelliğini korumayı başaran Kaş'ta gezilecek yerler arasında dünya güzeli plajlar, antik kentler, kanyonlar ve daha pek çok yer bulunuyor. Eğer siz de yaz için tatil planları yapmaya başladıysanız, Kaş seçeneğini mutlaka bir göz atın.

1. Antiphellos Antik Kenti

Kaş Antik Tiyatrosu olarak da bilinen Antiphellos Antik Kenti, Kaş'ı ziyaret edenlerin uğradığı ilk yer. M.Ö. 1. yüzyılda inşa edilen 4 bin kişilik bu antik tiyatro, hemen deniz kıyısında yer aldığı için fotoğrafla ilgilenen her ziyaretçinin enfes kareler yakalamasına sebebiyet veriyor. Antik kentin ana eseri tiyatro olsa da içerisinde Likya lahitleri, kayalar ve anıt mezarlar da bulunuyor. Tarihin yapı taşlarını gözler önüne seren ve geçmişten günümüze gelmeyi başarmış bu antik kenti görmek isteyenler, Kaş merkezden yürüyerek ulaşabilirler.

2. Kaputaş Plajı

Türkiye'nin hatta ve hatta dünyanın en güzel plajları arasında yer alan Kaputaş Plajı, Kaş ziyaretinizde mutlaka uğramanız gereken yerlerin başında geliyor. Kum ve çakıl taşlarının karışımıyla meydana gelen plaj, kanyon ağzı bir plaj olduğu için değeri yıllarca anlaşılamamış. Eskiden 186 basamakla inilen plaja yapılan kafe sayesinde iniş yolu da düzenlenmiş. Kanyondan akan ve yerin altından geçerek Kaputaş Plajı'nda denizle buluşan su, denize turkuaz bir renk veriyor. Tabii su da biraz serinliyor fakat Kaputaş'ta yüzmek, şu hayatta yapabileceğiniz en güzel şeyler arasında yer alıyor. Kaş merkeze ortalama 20 dakika mesafede bulunan Kaputaş Plajı'na arabayla ortalama 20 dakikada ulaşabilirsiniz.

3. Uzun Çarşı

Kartpostallara konu olan manzarası ile sadece gidenlerin değil, gitmeyenlerin bile aşina olduğu bir yer olan Uzun Çarşı, dar sokağı, rengarenk evleri, mis kokulu çiçekleri ve evlerin altında yer alan hediyelik eşya dükkanlarıyla görenleri kendine hayran bırakıyor. Kaş villa kiralama ile merkeze yakın bir yerde tutacağınız villadan yürüyerek dahi ulaşabileceğiniz bu çarşı, Kaş gezinizin en özel anları olarak hafızanıza kazınacak. Üstelik, sokağın yukarısında M.Ö. 4. yüzyıldan kalma eski bir lahit mezar yer alıyor. Akşamları ise farklı bir havaya bürünen Uzun Çarşı, akşam yemeği sonrası kalorileri yakmak için yürünebilecek en güzel yer.

4. Xanthos Antik Kenti

Kaş'ın en büyük antik kenti olan Xanthos Antik Kenti'n tarihi Milattan Önce 7. yüzyıla kadar uzanıyor. Likya Uygarlığı'nın da en eski yerleşim yeri olarak bilinen antik kent, 1840 yılında İngiliz Fellows tarafından keşfedilmiş. Yapılan kazılar sonucu elde edilen eserlerin birçoğu günümüzde British Museum'da sergileniyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Xanthos Antik Kenti'ndeki lahitleri, kaya mezarları, kısacası Likya tarihini tanımak için bile görülmeye değer.

5. Hidayet Koyu

Kaş'ın en güzel koylarından bir tanesi olan Hidayet Koyu, merkeze 2.5 kilometrelik mesafede konumlanıyor. Maviyle yeşilin kesişim noktası olan bu koyun etrafı kayalıklarla çevrili olduğu için bir plaj bulunmuyor. Son derece temiz ve berrak bir suya sahip olan koy, dalış meraklıları için paha biçilemez bir hazine değeri taşıyor. Hidayet Koyu'nun ismi ise, zamanında orada yaşayan Hidayet diye birinden geldiği anlatılıyor. Kendisi ölünce ismi bu koya verilmiş. Kaş gezi rehberi listenize Hidayet Koyu'nu eklemeyi sakın unutmayın.

6. Patara Plajı

Türkiye'nin en güzel 15 plajı arasında kendisine yer bulan Patara Plajı, eski Yeşilçam filmlerinde çöl sahnelerine arka fon olarak kullanılmasıyla da özelliğini zaten belli ediyor. 15 kilometrelik uzunluğu ve çölü andıran kumlarıyla doğa harikası olan bu plajda yer yer yükseltiler de değişiyor. Ayrıca caretta carettaların yumurtlama alanı olan bu plaj koruma altına alınmış. Tabii yürürken bu minik canlıların ayak izleriyle karşılaşmak oldukça güzel bir his. Kaş merkezden Patara Plajı'na gitmek için yaklaşık 40 dakikalık bir yolculuk yapmanız gerekiyor.

7. Gömbe Yaylası

Ziyaretçiler tarafından çok fazla bilinmese de son derece güzel ve değerli bir yer olan Gömbe Yaylası tam bir doğa harikası. Hristiyanların bölgede yaşadığı zamanlarda dini bir merkez olarak kullanılan bu yaylada, eski zamanlara ait kilise kalıntıları ve lahitlere rastlamak mümkün. Buz gibi berrak suları ve elma bahçeleriyle son zamanlarda oldukça ilgi görmeye başlayan Gömbe Yaylası'nda düzenlenen trekking turlarına katılabilir, yaylayı keşfe çıkabilirsiniz.

8. Saklıkent Kanyonu

Kaş konaklama planları yapanlar için mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunan Saklıkent Kanyonu, 1996 senesinde Milli Park ilan edilerek koruma altına alınmış. Esen Çayı'nın bir kolu olan Karaçay'ın oluşturduğu bu kanyon, koruma altına alınmadan önce trekking ve rafting severlerin akınına uğruyordu. Saklıkent Kanyonu'nun keşfediliş hikayesi ise oldukça ilginç. Keçilerini otlatmaya götüren bir çoban, keçilerden birinin kanyon tarafına kaçmasıyla Saklıkent'i keşfediyor ve derhal yetkililere haber veriyor. Günümüzde özel tahta platformlar üzerinde gezebileceğiniz kanyonda kimi zaman buz gibi suların içine girmeniz gerekse de tatil dönüşü unutamayacağınız yerlerden bir tanesi olacak.

9. Meis Adası

MyVillas ayrıcalığı ile Antalya villa kiralama seçenekleri arasından kendisine en uygun villayı seçerek Kaş'ı ziyaret eden turistler için görülebilecek diğer bir alternatif ise Meis Adası. Yunanistan'ın ana karaya en uzak adalarından bir tanesi olan Meis, Kaş'a 2 kilometre mesafede konumlanıyor ve Kaş'tan kalkan teknelerle günübirlik ziyaret edilebiliyor. Eğer yeşil pasaportunuz varsa, vize gerekmeden adaya seyahat edebilirsiniz.

close
Akıllı Öneriyi Aç
Bu villa da ilginiz çekebilir !